hendex food facebook
Blog
  Bebelerin ek gıdaya ilk geçişinden itibaren yemeye başladıkları lezzetli, yararlı, besleyici bal kabağı maması tüm anneler tarafından tercih ediliyor. Bal kabağı; liften zengin içeriği sayesinde bağırsakların rahat çalışmasını sağlıyor ve kabızlığı önlüyor. Demir, kalsiyum, potasyum, fosfor gibi mineraller barındırdığından kansızlığa karşı ve kemik gelişiminde de oldukça etkilidir. İçerdiği A vitamini ile hücre yapılanması, deri ve göz sağlığı için önemli olan bal kabağının bir çok faydaları vardır. Ek gıdalara geçişte bebeklere ilk verebileceğiniz sebzelerden biri olan bal kabağının; çorba, püre, kek, tatlı gibi yapabileceğiniz birçok tarifleri vardır.
  Ev dekorasyonu ve ev aksesuarlarında kullanılan bal kabağı son zamanların en çok tercih edilen trendleri arasında yer alıyor. Yalnızca Cadılar Bayramı’nın simgesi olarak görünen bal kabakları artık sonbaharın dekorasyonlarında da oldukça sık kullanılmaya başlandı.
  Mum, geçmiş tarihimizde bir yeri aydınlatma amacıyla kullanılıyordu. Ancak son yüzyılda ortaya çıkan yeniliklerle birlikte bütün tarz ortamlarda yerini almaya başladı. Zamanla biçim değiştirerek, güzel görüntüsü, kokusu ve tasarımları ile içimizi ısıtan estetik bir malzeme haline geldi.
  Bal kabağı Cadılar Bayramı ile özdeş bir figürdür. Günümüzde de bal kabakları ve tasarımlar oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Cadılar Bayramı Dekorlarında kullanılan kuru kafa ve bal kabağı şeklinde tasarlanan bu anahtarlıklar konseptinizi tamamlayacak ürünler arasında yer almaktadır. Mini anahtarlık, süper küçük boyutları ve ağırlığı ile kolaylık sağlamaktadır. Kemerlerinize, sırt ve el çantalarınıza, duvar, kapı veya cebinizde kullanabilir, arabanıza süs olarak takabilirsiniz. Ayrıca sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Cadılar Bayramı balkabağı ışıklı anahtarlık, balkabağı led ışıklı anahtarlık, ışıklı sesli balkabağı anahtarlık ile Cadılar Bayramı parti dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.
  Halloween dilimizde bilinen adıyla Cadılar Bayramı, her yıl 31 Ekim tarihinde kutlanan son derece renkli ve eğlenceli bir bayramdır. Cadılar Bayramı’nın en belirgin özelliği havanın kararmasıyla birlikte sokakları dolduran kostümlü çocuk ve gençlerdir. Korku temalı süsler, içleri oyularak ışıklandırılan kabaklar, kullanılan aksesuarlar ile kutlanan Cadılar Bayramı yazın bitişi kışın başlangıcı olarak kabul edilir.
  Halloween dilimizde bilinen adıyla Cadılar Bayramı; her yıl 31 Ekim tarihinde kutlanan son derece renkli ve eğlenceli bir bayramdır. Evlerin kurukafa, örümcek ve hayalet gibi figürlerle süslendiği, akşam olduğunda kostümlü çocukların kapı kapı gezdiği geleneksel bir bayramdır. Cadılar Bayramı’nın en önemli simgelerinden biri de gülen yüz çizili bal kabaklarıdır. Bal kabağının için boşaltılarak gülen bir surat şeklinde oyulduktan sonra içinde bir mum yakılarak korkutucu bir surat oluşturulmaya çalışılır.
  Kullanım alanına ve yapım tekniğine göre çeşitlenen ve günlük hayatın hemen her alanında karşımıza çıkan bıçakların en yaygın olanları et ve mutfak bıçaklarıdır. Her bıçak çeşidinin çok sayıda modeli vardır. Bıçağın ev aleti olarak kullanılması da daha çok mutfak esaslıdır. 14.yüzyıldan itibaren, yemek sırasında katı besinleri kesmek adeti ortaya çıkmasıyla lokmayı ağıza götürmek için ucu çatallı yemek bıçakları yapıldı. Bugün kullanılan çatalların ortaya çıkması ile bıçakların uçları gene yuvarlaklaştı. Günümüzde bıçakları günlük hayatımızda kullanmaya çok alıştık. Bıçak olmadığı zaman hemen hemen hiçbir şey yapamaz olduk.  Bıçakların 19. Yüzyılın ortalarından itibaren makinelerle üretilmeye başlamasıyla ustaların yaptığı el yapımı bıçak kullanımı neredeyse azalmış durumda. Basit fabrikasyon bıçaklar ağzı çabuk bozulması ile ünlüdür bu durumda el yapımı bıçaklara yönelmek çok daha iyi olacaktır. Unutulmaya yüz tutmuş eski zanaatkarların yaptığı el yapımı bıçaklar; özellikle sap kısımları ve metal bölümlerine işlenen çeşitli motiflerle süslenmesi meraklılarının ilgisini çekiyor. Yıllardır faaliyet gösteren atölyelerinde bir bıçağı 1500 çekiç darbesiyle üreten ustaların kaliteli ürünleri günümüzde az da olsa talep görmeye devam ediyor. 100 yıldır dededen babaya el yapımı bıçak üretme geleneğini sürdüren zanaatkar ustalar Anadolu’da tarih öncesi dönemlerden beri kullanıldığı bilinen el yapımı bıçaklar üretmeyi sürdürüyor. Teknolojinin ilerlemesi ve sanayinin gelişmesi gibi birçok etken, elimizin altında kolaylıkla ulaşabildiğimiz değerlerin tarihsel sürecini ve kıymetini unutmamıza sebep oluyor. Zanaatkarların ellerinden çıkan el yapımı bıçakların günümüzde sadece neredeyse bayramdan bayrama kullanır hale geldik. Oysa el yapımı bıçaklar ile meyve, sebze, et gibi ürünlerin üzerinde yağ gibi kaydığını görmek içinizdeki şefi çıkarmaya zemin hazırlayabilir. El yapımı bıçak setimiz tamamen el yapımıdır ve Bursa Karacabey'de yaşayan Bıçakcı Yılmaz Çelik Usta' nın el emeği, göz nurudur.
  Bal kabağı birçok vitamin içermesinin yanı sıra A, E ve B vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Zengin içeriği sayesinde bal kabağı cilde faydaları çok fazladır.
  Kabakgiller ailesinde yer alan bal kabağı en tatlı ve besin içeri bakımından zengin yiyeceklerden biridir. İçeriğinde C, K ve E vitaminleri bulunmaktadır. Bal kabağı faydaları oldukça fazladır.
  Bal kabağı bozulur mu? sorusu birçok kişi tarafından merak edilir. Eğer bal kabağı taze ise bunun belli bir süresi vardır. Yani belli bir süreye kadar saklanır. Daha sonra ise bozulması muhtemel bir durumdur
  Bal kabağı cilde faydaları saymakla bitmez. Bal kabağının faydaları arasında cilde olan etkisi de yadırganamaz. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;
  Bal kabağı çok fazla tüketimi olan besinlerden biridir. Salata ve yemeklerde bolca kullanılır. Kullanım alanının fazla olması nedeni ile faydaları da fazladır.
  Mini süs kabağı dekoratif açıdan oldukça otantik bir görünüme sahiptir. Sizler de bu ürüne sahip olup evinizi baştan aşağıya bu doğal ürünlerle süsleyebilirsiniz.
  Süs kabağı aydınlatma ve avize yapımı gerekli özen ve dikkat verilirse eğer oldukça basittir. İlk olarak uygun bir kabak bu işlem için gereklidir. Kabağın kabuğu, pası ve küfü iyice temizlenir.
  Süs kabağı çizimleri denildiği zaman akla ilk olarak kurşun kalem gelir. Kurşun kalem ile su kabağı üzerine belirli desenler çizilir.
  Süs kabağı boyama konusunda birçok yöntem ve çeşit bulunmaktadır. Süs kabağı boyama teknikleri birbirinden farklı olmakla beraber oldukça zevkli bir hobidir.
  Kabakgiller familyasında yer alan süs kabaklarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Süs kabağı çeşitleri farklı türlere sahip olmakla birlikte oldukça geniş bir ailedir. Ortalama 118 cins ve 825 tür bulunmaktadır.
  Süs kabağı kabakgiller familyasından gelen tek yıllık bitkilerdir. Genel olarak sarıcı bir yapıya sahip olduğundan asma kabağı olarak da bilinmektedir. Çeşitli boy ve şekillere sahip süs kabakları kullanımı günümüzde oldukça yaygındır.
  Süs kabağı ne zaman ekilir sorusu günümüzde oldukça merak edilmektedir. Süs kabaklarının ekiminde ilk olarak dikkat edilmesi gereken unsur tohumu seçimidir. Kaliteli tohumların ekilmesi süs kabaklarından elde edilecek verimi etkilemektedir. Bu yüzden özenle seçilerek ekim işlemi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 
  Günümüzde süs kabağı tohumu farklı boylara ve türlere sahiptir. Rengarenk süs kabakları hem bahçenizi hem de evlerinizi renklendirmeye devam etmektedir. Yetiştirmesi oldukça kolay süs kabaklarının çeşitli kullanım alanları mevcuttur.
Size bir kampanya haberimiz var!
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır