El Yapımı Bıçaklar ile İlgili Neler Biliyorsunuz?

  • Tarih |

Kullanım alanına ve yapım tekniğine göre çeşitlenen ve günlük hayatın hemen her alanında karşımıza çıkan bıçakların en yaygın olanları et ve mutfak bıçaklarıdır. Her bıçak çeşidinin çok sayıda modeli vardır. Bıçağın ev aleti olarak kullanılması da daha çok mutfak esaslıdır. 14.yüzyıldan itibaren, yemek sırasında katı besinleri kesmek adeti ortaya çıkmasıyla lokmayı ağıza götürmek için ucu çatallı yemek bıçakları yapıldı. Bugün kullanılan çatalların ortaya çıkması ile bıçakların uçları gene yuvarlaklaştı. Günümüzde bıçakları günlük hayatımızda kullanmaya çok alıştık. Bıçak olmadığı zaman hemen hemen hiçbir şey yapamaz olduk.  Bıçakların 19. Yüzyılın ortalarından itibaren makinelerle üretilmeye başlamasıyla ustaların yaptığı el yapımı bıçak kullanımı neredeyse azalmış durumda. Basit fabrikasyon bıçaklar ağzı çabuk bozulması ile ünlüdür bu durumda el yapımı bıçaklara yönelmek çok daha iyi olacaktır. Unutulmaya yüz tutmuş eski zanaatkarların yaptığı el yapımı bıçaklar; özellikle sap kısımları ve metal bölümlerine işlenen çeşitli motiflerle süslenmesi meraklılarının ilgisini çekiyor. Yıllardır faaliyet gösteren atölyelerinde bir bıçağı 1500 çekiç darbesiyle üreten ustaların kaliteli ürünleri günümüzde az da olsa talep görmeye devam ediyor. 100 yıldır dededen babaya el yapımı bıçak üretme geleneğini sürdüren zanaatkar ustalar Anadolu’da tarih öncesi dönemlerden beri kullanıldığı bilinen el yapımı bıçaklar üretmeyi sürdürüyor. Teknolojinin ilerlemesi ve sanayinin gelişmesi gibi birçok etken, elimizin altında kolaylıkla ulaşabildiğimiz değerlerin tarihsel sürecini ve kıymetini unutmamıza sebep oluyor. Zanaatkarların ellerinden çıkan el yapımı bıçakların günümüzde sadece neredeyse bayramdan bayrama kullanır hale geldik. Oysa el yapımı bıçaklar ile meyve, sebze, et gibi ürünlerin üzerinde yağ gibi kaydığını görmek içinizdeki şefi çıkarmaya zemin hazırlayabilir.

El yapımı bıçak setimiz tamamen el yapımıdır ve Bursa Karacabey'de yaşayan Bıçakcı Yılmaz Çelik Usta' nın el emeği, göz nurudur.

Sayısı günden güne azalan ustaları korumak ve onlara destek vermek amacı ile ustamızın ürünlerini sitemizde sergileyerek siz değerli müşterilerimizle buluşturmak istedik. Sizlerde yapacağınız alışverişlerinizle katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşayınız. Değerli ustalarımızın ve üretimlerinin nesilden nesile devamı bizlerin göstereceği ilgi ve desteğe bağlıdır.

Tüm bu ürünleri www.hendexfood.com.tr web sitemizde inceleyebilir online sipariş verebilirsiniz.