hendex food facebook

El Yapımı Bıçak Seti

STOK : Var

El Yapımı Bıçak Seti Tamamen el yapımı olan bu bıçaklar Bursa Karacabey'de yaşayan Bıçakcı Yılmaz Çelik Usta' nın el emeği, göz nurudur.
Adet
Ürün Fiyat
354.00 TL
Sepete Ekle

Ortalama Değerlendirme » puan
Lale Dağlıpuan
07 Ocak 2021
Severek kullanıyorz kesimi harika jilet gibi ve kaliteli

Hakan Cakmakpuan
17 Aralık 2020
Kaliteli muhteşem bir bıçak

Ozan Alkanpuan
23 Aralık 2020
Ürün gayet başarılı ortanın üstünde kalite fiyat olarak iyi sayılır

Fırat Çampuan
15 Aralık 2020
Gayet başarılı

Kemal Yaşarpuan
13 Aralık 2020
Çok memnunum kaliteli

Hamdi Kayapuan
06 Aralık 2020
Ellerine sağlık ustanın memnunuz kesimi çok iyi

  • *
  • *
  • *
  • *

Kullanım alanına ve yapım tekniğine göre çeşitlenen ve günlük hayatın hemen her alanında karşımıza çıkan bıçakların en yaygın olanları et ve mutfak bıçaklarıdır. Her bıçak çeşidinin çok sayıda modeli vardır. Bıçağın ev aleti olarak kullanılması da daha çok mutfak esaslıdır. 14.yüzyıldan itibaren, yemek sırasında katı besinleri kesmek adeti ortaya çıkmasıyla lokmayı ağıza götürmek için ucu çatallı yemek bıçakları yapıldı. Bugün kullanılan çatalların ortaya çıkması ile bıçakların uçları gene yuvarlaklaştı. Günümüzde bıçakları günlük hayatımızda kullanmaya çok alıştık. Bıçak olmadığı zaman hemen hemen hiçbir şey yapamaz olduk.  Bıçakların 19. Yüzyılın ortalarından itibaren makinelerle üretilmeye başlamasıyla ustaların yaptığı el yapımı bıçak kullanımı neredeyse azalmış durumda. Basit fabrikasyon bıçaklar ağzı çabuk bozulması ile ünlüdür bu durumda el yapımı bıçaklara yönelmek çok daha iyi olacaktır. Unutulmaya yüz tutmuş eski zanaatkarların yaptığı el yapımı bıçaklar; özellikle sap kısımları ve metal bölümlerine işlenen çeşitli motiflerle süslenmesi meraklılarının ilgisini çekiyor. Yıllardır faaliyet gösteren atölyelerinde bir bıçağı 1500 çekiç darbesiyle üreten ustaların kaliteli ürünleri günümüzde az da olsa talep görmeye devam ediyor. 100 yıldır dededen babaya el yapımı bıçak üretme geleneğini sürdüren zanaatkar ustalar Anadolu’da tarih öncesi dönemlerden beri kullanıldığı bilinen el yapımı bıçaklar üretmeyi sürdürüyor. Teknolojinin ilerlemesi ve sanayinin gelişmesi gibi birçok etken, elimizin altında kolaylıkla ulaşabildiğimiz değerlerin tarihsel sürecini ve kıymetini unutmamıza sebep oluyor. Zanaatkarların ellerinden çıkan el yapımı bıçakların günümüzde sadece neredeyse bayramdan bayrama kullanır hale geldik. Oysa el yapımı bıçaklar ile meyve, sebze, et gibi ürünlerin üzerinde yağ gibi kaydığını görmek içinizdeki şefi çıkarmaya zemin hazırlayabilir.

El yapımı bıçak setimiz tamamen el yapımıdır ve Bursa Karacabey'de yaşayan Bıçakcı Yılmaz Çelik Usta' nın el emeği, göz nurudur.

 

Size bir kampanya haberimiz var!
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır