hendex food facebook

El Yapımı Bıçak

STOK : Var

El Yapımı Bıçak Tamamen el yapımı olan bu bıçaklar Bursa Karacabey'de yaşayan Bıçakcı Yılmaz Çelik Usta' nın el emeği, göz nurudur.
Adet
Ürün Fiyat
120.00 TL
Sepete Ekle

Ortalama Değerlendirme » puan
Eyüp Soydanpuan
14 Aralık 2020
Keskin ve kaliteli satıcıya teşekkürler ustanın da ellerine sağlık

Levent Yavuzpuan
09 Aralık 2020
Usta elinden çıktığı belli gayet iyi eline sağlık

Erol Tezelpuan
12 Aralık 2020
Çok iyi kesimi ve kaliteli çok memnunum

Deniz Akmanpuan
05 Aralık 2020
Gayet başarılı

Barış Çakarpuan
02 Ocak 2021
Kaliteli bir ürün keskin ve kesimi güzel memnunum

  • *
  • *
  • *
  • *

Kullanım alanına ve yapım tekniğine göre çeşitlenen ve günlük hayatın hemen her alanında karşımıza çıkan bıçakların en yaygın olanları et ve mutfak bıçaklarıdır. Her bıçak çeşidinin çok sayıda modeli vardır. Bıçağın ev aleti olarak kullanılması da daha çok mutfak esaslıdır. 14.yüzyıldan itibaren, yemek sırasında katı besinleri kesmek adeti ortaya çıkmasıyla lokmayı ağıza götürmek için ucu çatallı yemek bıçakları yapıldı. Bugün kullanılan çatalların ortaya çıkması ile bıçakların uçları gene yuvarlaklaştı. Günümüzde bıçakları günlük hayatımızda kullanmaya çok alıştık. Bıçak olmadığı zaman hemen hemen hiçbir şey yapamaz olduk.  Bıçakların 19. Yüzyılın ortalarından itibaren makinelerle üretilmeye başlamasıyla ustaların yaptığı el yapımı bıçak kullanımı neredeyse azalmış durumda. Basit fabrikasyon bıçaklar ağzı çabuk bozulması ile ünlüdür bu durumda el yapımı bıçaklara yönelmek çok daha iyi olacaktır. Unutulmaya yüz tutmuş eski zanaatkarların yaptığı el yapımı bıçaklar; özellikle sap kısımları ve metal bölümlerine işlenen çeşitli motiflerle süslenmesi meraklılarının ilgisini çekiyor. Yıllardır faaliyet gösteren atölyelerinde bir bıçağı 1500 çekiç darbesiyle üreten ustaların kaliteli ürünleri günümüzde az da olsa talep görmeye devam ediyor. 100 yıldır dededen babaya el yapımı bıçak üretme geleneğini sürdüren zanaatkar ustalar Anadolu’da tarih öncesi dönemlerden beri kullanıldığı bilinen el yapımı bıçaklar üretmeyi sürdürüyor. Teknolojinin ilerlemesi ve sanayinin gelişmesi gibi birçok etken, elimizin altında kolaylıkla ulaşabildiğimiz değerlerin tarihsel sürecini ve kıymetini unutmamıza sebep oluyor. Zanaatkarların ellerinden çıkan el yapımı bıçakların günümüzde sadece neredeyse bayramdan bayrama kullanır hale geldik. Oysa el yapımı bıçaklar ile meyve, sebze, et gibi ürünlerin üzerinde yağ gibi kaydığını görmek içinizdeki şefi çıkarmaya zemin hazırlayabilir.

El yapımı bıçak setimiz tamamen el yapımıdır ve Bursa Karacabey'de yaşayan Bıçakcı Yılmaz Çelik Usta' nın el emeği, göz nurudur.

 

Size bir kampanya haberimiz var!
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır